alexa کندوان خارق العاده ترین جاذبه گردشگری تبریز - توریست اپ
logo

کندوان خارق العاده ترین جاذبه گردشگری تبریز

کندوان خارق العاده ترین جاذبه گردشگری تبریز

کندوان خارق العاده ترین جاذبه گردشگری تبریز

کندوان یکی از دیدنی ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری ایران است که می تواند انتخاب مناسبی برای گذراندن تعطیلات شما در فصل های بهار تا پاییز باشد

لینک های مرتبط
    جاهای دیدنی اردبیل، شهر شمال غربی ایران
    راهنمای سفر به اصفهان نصف جهان
    جاهای دیدنی زنجان ، استان پر از رمز و راز
    بهترین نقاط گردشگری در ایران

کندوان که یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب غربی شهر تبریز قرار دارد  و به عنوان یکی از روستاهای دهستان سهند واقع در شهر اسکو شناخته می شود. توریست اپ در این مقاله سعی دارد همه نکات مربوط به کندوان را بیان کند، با ما همراه باشید.

کندوان

کندوان کجاست؟

تاریخچه روستای کندوان

کندوان

درباره پیشینیه تاریخ این منطقه گفته شده  که ساکنان یک روستا به نام حیله‌ور(واقع در دو کیلومتری غرب کندوان) برای در امان ماندن از حمله مغول‌ها به دشتی در مقابل کندوان مهاجرت کرده و در واقع نخستین گروهی بوده‌اند که این خانه ها را حفاری کرده اند.

کندوان هتل

معماری روستای کندوان

کندوان

معماری کندوان به دلیل  نوع معماری صخره ای که به شکل مخروطی یا کله قندی می‌باشد،بسیار جالب توجه است و به همین دلیل به روستای صخره ای شهرت دارد.

از نکته‌های عجیب و جالب این است که روستا به خاطر  فعل و انفعالات آتشفشانی کوه‌ سهند و سایر کوه‌های آتشفشانی منطقه طی هزاران سال به این شکل وجود آمده است؛ مواد مذاب و گدازه‌های کوه‌های آتشفشانی به بیرون پرتاب شده اند و روی هم انباشته شده‌اند.

این مخروط های نرم در دوره های نخستین زمین شناسی، زمانی که هنوز پوسته زمین سرد نشده بود، به خاطر  جابجایی کوه ها و فشارهای ناشی از این امر به صورت طبقه طبقه از محیط اطراف خود جدا شده و شکل گرفتند.

این فرم ها که از جنس خاکسترهای آتشفشانی بودند، حالت نرم خود را به مرور زمان تا اندازه ای حفظ کردند، به صورتی که به راحتی با ضربه‌ای ساده، سایش باد و بارش برف و باران شکل می گرفتند و تغییر حالت می دادند. اینگونه بود که طبقات، پله های روستا و این لایه های کله قندی (که به آن کران هم گفته می شود) کم کم به شکل امروزی خود درآمده که ما میبینیم و مناسب برای کار دست انسان ها و ساخت خانه شدند.

آنچه بر جذابیت آن اضافه می کند سکونت اهالی بومی آن است که بیشتر به کشاورزی، دامداری و تولید صنایع دستی مشغول هستند .به دلیل بازدید توریست ها از این منطقه شغل های دیگری نیز بوجود آمده و باعث رونق بیشتر مردم شده است.

در بین این تپه های صخره ای که ارتفاع آن ها به ۴۰ متر هم می رسد انبار ،آغل و اصطبل حفر شده همچنین بسیاری از صخره ها از دو تا چهار طبقه تشکیل شده‌اند، اما  به خاطر  ساختار صخره‌ای که دارند ،این طبقه‌ها از یکدیگر مستقل هستند و برای ارتباط و دسترسی به وسیله  پلکان هایی زیبا از جنس صخره به یکدیگر متصل شده اند.

کندوان اسکو

کران چیست؟

کندوان

کران یا گیران که در زبان محلی به آن قبه نیز گفته می شود ، در اصل صخره هایی است که خانه ها، انبارها و دیگر بخش های روستا در آن ساخته شده اند.

در حقیقت این فضاهای کله قندی در جواب به نیازهای مردم به وجود آمده است ؛ مردمانی که برای اولین بار به این روستا آمدند، صخره های مخروطی شکل را بر اساس نیازهای خود و تا جایی که جنس سنگ به آن ها امکان می داده، کندند آنجا را به مکانی قابل سکونت تبدیل کردند.

کران های واقع در ورودی روستا به دلیل اینکه بیشتر  تحت تاثیر تخریب ها و باد و بارش قرار گرفته اند صدمات زیادی دیده اند اما کران های شرقی و انتهای روستا کمتر در معرض آسیب و تخریب بوده اند.

فضای اصلی در تمام کران هایی که به شکل خانه مورد استفاده قرار می گیرند شامل اتاق نشیمن، اتاق خواب و اتاق پذیرایی هستند. خانه های صخره ای و مخروطی روستا همانند تمام خانه های دیگر دارای اتاق نشیمن، صندوق خانه و آشپزخانه می باشند.

در برخی از این خانه ها سکویی سنگی و با ارتفاع قرار دارد  که به عنوان تخت خواب مورد استفاده قرار می گیرد و به وسیله گلیم و جاجیم فرش شده است.

کندوان آذربایجان

جایگاه جهانی روستای کندوان

کندوان

این روستا جز سه روستای صخره ای جهان به شمار می رود. که شامل روستای کاپادوکیه در ترکیه، داکوتا در آمریکا می شود. همچنین در بین این روستا ها فقط در کندوان زندگی جریان دارد و اهالی سکونت دارند در دو روستای دیگر جمعیتی زندگی نمی کند و خالی از سکنه می باشد که این نکته بر شهرت کندوان و جذابیت آن افزوده است.

کندوان کجاست

سوغات کندوان

سوغات کندوان

به هنگام بازدید از روستای کندوان اولین چیزی که جلب توجه میکند شباهت این صخره‌ها به کندوهای عسل است که این مسئله از جاذبه های گردشگری آنجا محسوب می شود؛ و خود  عسل یکی از مهم‌ترین سوغاتی های این منطقه است.

خشکبار نیز یکی دیگر از سوغات این منطقه محسوب می شود که به خاطر آب و هوای مناسب در اکثر مناطق استان آذربایجان خشکبار با کیفیت خوب عرضه می‌شوند. در صورت سفر به کندوان در فصل تابستان می‌توان از میوه‌های درختان پربار منطقه مانند زردآلو، آلبالو و… نیز استفاده کرد.

همچنین چشمه‌های آب معدنی یکی دیگراز جاذبه‌ها و سوغات این روستای باستانی به شمار می رود و برای درمان بیماری‌های کلیوی بسیار مفید است.این روستا به دلیل قرار گیری در دل کوه های سهند دارای آب و هوایی دل انگیز و مطبوع است.

کندوان

فضای خاص  و حال و هوای عجیب و جالب مردم روستای کندوان که از صفر تا صد زندگی خود را در صخره های کنده شده در دل کوه می گذرانند، باعث جذابیت و شگفتی آن شده است.

همچنین ذکر این نکته هم لازم است  که این مکان که دارای دو مسجد ، مدرسه، پارک تفریحی، بوفه، رستوران و مغازه‌های فروش سوغات است، به واسطه ویژگی های معماری صخره ای و سبک زندگی خاص مردم در آن در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کندوان تبریز

آدرس روستای کندوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *