لوگو
دانلود اپلیکیشن توریست اپ بدون توریست اپ سفر نرو
دانلود دانلود

هتل سنتی منوچهری

Manouchehrihouse hotel

(چهارستاره تاپ)
درباره هتل
خانه منوچهری یکی از زیباترین آثار ملی و تاریخی ایران است .خانه منوچهری با 9 اتاق بی نظیر اقامتی ،رستوران ، فیلمخانه ، کارگاه مخمل و زری بافی ، نگارخانه ، فروشگاه صنایع دستی ،کتاب وکافی نت ، از منحصر به فرد ترین اقامتگاه های سنتی در ایران است . همه اتاق ها ی اقامتی پنجره های به سمت حیاط زیبای خانه دارند و همه اتاق دارای میز تحریر و مینی بار و یخچال و صندوق امانت هستند . هر کدام از اتاق ها طراحی داخلی خاص خود را دارند و سرویس های بهداشتی هر کدام از اتاق ها نیر متناسب با همان فضا طراحی شده . بدیهی است صبحانه جزو سرویس هتل است . کل مجموعه دارای اینترنت بی سیم است .مهمانان در صورت نداشتن لپ تاپ می توانند از لپ تاپ های خانه منوچهری استفاده کنند .

اتاق 1 : این اتاق در طبقه همکف در جبهه شمالی خانه واقع شده است . سرویس بهداشتی این اتاق با متریال سنگ طراحی شده است و بزرگترین سرویس بهداشتی را در میان تمام اتاق ها ی خانه دارد
اتاق 2 :این اتاق در طبقه اول در جبهه شمالی خانه واقع شده است . یک اتاق دو تخته دارای یک میز تحریر و مینی بار ،یخچال است. این اتاق یک شومینه زیبا و سرویس بهداشتی خاص دارد
اتاق 3: : این اتاق در طبقه همکف در جبهه شمالی خانه واقع شده است . یک اتاق دو تخته دارای یک میز تحریر و مینی بار ،یخچال است .
اتاق 4 : این اتاق سه تخته در طبقه اول در جبهه شمالی خانه واقع شده است . این اتاق دارای یک بالکن بزرگ مشرف به حیاط است . دو تخت دیگر این اتاق در دو فضای کوچک و دنج مشرف به رستوران واقع اند .
اتاق 5 : این اتاق چهار تخته و در طبقه اول خانه و نزدیکترین اتاق به در ورودی است . اتاق 5 بزرگترین اتاق مجموعه و سرویس بهداشتی ان با سر امیک های رنگانگ تزیین شده است . دارای دو بالکن مشرف به لابی و ایوان است .
اتاق 6 : این اتاق دو تخته و در طبقه اول خانه قرار دارد . سرویس بهداشتی این اتاق که با کاشی های فیروزه ای دیزاین شده در کناری مشرف به حیاط قرار دارد.
اتاق 7 : این اتاق دو تخته در ایوان ورودی خانه قرار دارد . سرویس بهداشتی این اتاق با کاشی های فیروزه ای و طلایی طراحی شده و با کاشی های قدیمی تزیین شده است .
پانسیون 8 : این اتاق تنها اتاق خانه است که در زیر زمین خانه و در کنار کارگاه نساجی واقع است . این اتاق 4 تخته با اجرهای زیبای قدیمی پوشیده شده و یک اتاق بادگیر زیبا نیز در پشت این اتاق منتظر دوستداران معماری ایرانی است . این اتاق بدون سرویس حمام و دستشویی می باشد که باید از سرویس های عمومی استفاده شود
پانسیون 9 : این اتاق در کنار اتاق 1 در طبقه همکف واقع شده است و دارای 6 تخت می باشد .این اتاق بدون سرویس حمام و دستشویی می باشد که باید از سرویس های عمومی استفاده شود
اتاق 10 (VIP): این اتاق دوبلکس می باشد و در طبقه همکف قرار دارد. در یک قسمت مبله و میز ناهار خوری بزرگ و در طبقه بالا اتاق خواب و سرویس های حمام و دستشویی

رستوران
رستوران خانه منوچهری در شاه نشین جبهه شرقی از زیباترین فضاهای غذاخوری در ایران است . رستوران که با صندلی های سبک لهستانی و میزهای مربع سفید طراحی شده با نور پنجره های رنگی تزیین می شود . ورودی رستوران از اتاق کناری شاه نشین و یکی از زیباترین اتاق های خانه است . این اتاق با دیواره های کاهگلی و شبکه های رنگی گچی در بالای درها روح کاملا ایرانی دارد . منوی رستوران ترکیبی از غذاهای بومی کاشان و غداهای استاندارد یک رستوران ایرانی است . معروفترین غداهای بومی کاشان مانند گوشت لوبیا با پلو شوید ، شفته سماق ، قیمه ریزه ، گوشت نخود از لذیذترین غذاهای بومی ایران هستند . بدیهی است که کاشان مرکز عرقیجات سنتی ست و نوشیندنی های رستوران کلکسیونی از این عرقییجات مانند شربت بیدمشک و شربت نعنا ، شربت هل است . شیرینی های کاشان نیز مانند باقلوا ، کلوچه و سوهان کاشان با چای و قهوه وهمچنین بستنی سنتی کاشان بعد از غذا ی اصلی به عنوان دسر روی میز شما ست .

گالری
گالری هنری خانه در فضای بالای لابی و در میان دهلیزهای زیبا محصور شده است . هر ماه یک هنرمند فرصت دارد که کارهای خود در این گالری به نمایش گذارد .

فروشگاه
فروشگاه خانه در کنار رستوران و در حوضخانه قدیمی خانه در نظر گرفته شده است . در فروشگاه اثار کاربردی هنرمندان ایرانی و صنایع دستی قدیمی و پارچه های بافته شده در کارگاه خانه منوچهری و لباس ها ی طراحی شده با این پارچه در معرض نمایش و فروش است . کتاب های ایرانگردی و هنری ودفترچه های دست ساز ، سی دی های موسیقی ایرانی و آهنگسازان ایرانی نیز از دیگر محصولات فروشگاه است . علاوه براین در صورت تمایل می توانید بیشتر اشیا موجود در خانه منوچهری از قبیل گلیم و فرش و چراغ ها و وظروف رستوران را از فروشگاه خریداری کنید .

سینما
خانه منوچهری تنها خانه تاریخی اب انبار دار کاشان است . و حالا همان منبع اب انبار به سالن سینما تغییر کاربری داده است و با مجهزترین سیستم های صوتی و تصویری تجهیز شده است . اثار ارزشمند ی از فیلم های مستند ایران مربوط یه ایرانشناسی و هنرهای ایرانی و فیلم های از بهترین کارگردانان ایرانی و جهانی با زیر نویس انگلیسی در آرشیو سینما ی خانه موجود است .

کارگاه نساجی
کاشان شهربافته های ابریشمی و به شهر ابریشم مشهور بوده است . روزگاری هزارن کارگاه مخمل و ابریشم در کاشان دایر بوده است . راه اندازی و احیا این هنر از یاد رفته کاشان از ارزوهای دست یافتنی پروزه منوچهری است . اکنون یک کارگاه مخمل و زری در خانه منوچهری و یک کارگاه شربافی و کتان دخانه زرکار یکی دیگر از خانه های مجموعه منوچهری دایر است . پارچه های زیباو الوان بافته شده در کارگاه ها را می توانید از فروشگاه خریداری کنید. بافنده دستگاه زری اقای مرحوم استاد عنایتی بود . عنایتی اخرین و بزرگترین استاد این هنر در ایران است . بافنده و استاد کار دستگاه مخمل اقای یالله است که او هم اخرین و استادترین بافنده مخمل است که هم اکنون کار بافندگی دستگاه زری بافی را نیز به عهده دارد. استاد میرزا بافنده ابریشم و کتان و اقای طالع رنگرز و بافنده هم در کارگاه خانه زرکار مشغول به کارند . خانم کوچکی مسولیت کارگاه های نساجی را به عهده دارند . شما می توانید لباسی برای خود از بافته های همین خانه به خانم کوچکی سفارش بدهید. و یک لباس کاملن ایرانی بپوشید

زری بافی
زری نوعی پارچه است که تمام یا فقط گلها و خطوط آن از تار و پود سیمین و زرین می باشد. به عبارتی زری پارچه ای است ابریشمی به جهت به کار بردن نوعی نخ معروف به گلابتون در سراسر پارچه به آن زری میگویند. تاریخ آن به زمان ساسانیان بر می گردد که برای لباس پادشاهان و اشراف از آن استفاده می شده است. در دوره صفوی صد کارگاه برای دربار پارچه های زری می بافتند .

ابریشم بافی
ابریشم بافی را به دلیل بافت ساده آن می توان قدیمی ترین بافته ی ایران دانست و کاشان را مرکز آن دانست. و هنوز چند کارگاه سنتی ابریشم بافی در کوچه پس کوچه های کاشان پیدا می شود . دلیل حیات این فن در کاشان هم به مشتریان ان برمی گردد. این مشتریان از کردهای پای بند به سنت ایران و عراق هستند که هنوز مانند قدیم از پارچه های ابریشمی کاشان برای سربند و کمربند استفاده می کنند .

مخمل بافی
مخمل کاشان مشهورترین صنایع دستی کاشان بوده است . مخمل نوعی پارچه ابریشمی است که در بافت آن علاوه بر نخ های تار و پود از نخ سومی به نام خاب استفاده می شود که همان تشکیل پرز مخمل را می دهد.به عبارتی مخمل نوعی پارچه پرز دار لطیف است. مخمل بافی در کاشان یکی از رایج ترین مشاغل شهر بوده است .

بافتهای پنبه ای
یکی دیگر از ابتکارات کارگاه نساجی خانه منوچهری بافت پارچه های با جنس پنبه است . تامین پارچه های استفاده شده در خود خانه هم به عهده کارگاه نساجی خانه زرکار بود .

درباره ما
بی شک معماری خانه های کاشان قله ها ی معماری خانه در ایران هستند و معماری بافت شهری کاشان از با ارزش ترین و پیچیده ترین نوع معماری بافت در جهان است . هر کدام از خانه های کاشان چه کوچک وچه اعیانی شخصیت و کیفیت منحصر به فرد خود را دارا هستند و مانند خانه های یزد و اصفهان کپی های کوچک و بزرگی از هم نیستند . کاشان به استناد مستشرقینی که از این شهر در سده های 9 تا 11 هجری قمری دیدن کردند یکی از زیباترین شهرهای زمان خود بوده است. اگر چه بیش از 90 در صد از بناهای بی نظیر این شهر از بین رفته اند و سالخوردگان از خانه هایی که ما امروزه آنها را می ستاییم به عنوان بناهای معمولی در مقایسه با خانه شکری و خانه بزرگ و حمام پنجه شاه و حمام سی قند و بنای تلگرافخانه یاد می کنند، خانه های باقی مانده و حفظ شده این شهر گواه کوچکی بر گذشته آن شهر آرمانی اند . شهری که مخمل و قالی آن شهرت جهانی داشت و ابن سینا از صدای بازار مسگران آن می نالید. شهر هنر ( رضا عباسی و صنیع الملک و کمال الملک ) و موسیقی ( ابوالحسن خان صبا ، بدیعی و نی داوود ).

باور این که هر روزه این همه رنگ و زیبایی و جلال در زیر آن سقف های بلند متولد می شدند و دیگر نمی شوند تأسف بار است ولی چاره چیست؟ از جبر یا طنز روزگار است که تمدن های باستانی باید نابود شوند تا تمدن های جدید بر مرده ریگ آنها، ولی فرسنگها دورتر، جوانه زنند . خانه منوچهری در محله سرپله کاشان در نزدیکی بازار قدیمی کاشان و در انتهای محله کلیمی ها و ابتدای محله پشت عمارت و سرسنگ از شمال و محتشم از شرق قرار گرفته است. محله سرپله از محلات معتبر کاشان است و خانواده های خوشنام شیبانی و ضرابی در این محله ساکن یوده اند. این محله از دیگر سو مرکز ابریشم و ابریشم بافی کاشان نیز بوده است. خانه منوچهری دارای دو ورودی اصلی و پشتی است و به خاطر اولین ساکنان کلیمی آن، از معدود خانه های آب انبار دار کاشان است. این خانه در نیمه سال 1386 در آستانه نابودی کامل خریداری شد و در همان سال به شماره 19327 به ثبت آثار ملی رسید. مرمت این خانه به شکلی اصولی آغاز شد و اواخر سال 1389 به اتمام رسید. احیای این خانه مانند خانه های عباسیان و طباطبایی کاشان فقط در معماری باقی نماند ؛ خانه دارای کارگاه های سنتی زری بافی و زرگری و اقامتگاه خواهد بود. ثبت و حفظ این خانه در راستای هدف و آرزوی بزرگتر ی به نام احیای محله سرپله به عنوان یک سایت توریستی قرار دارد . تا کنون در این محل چهار خانه دیگر خریداری و برای کاربری کتابخانه، مرکز هنر های ایرانی و کارگاه های مخمل و ابریشم بافی، موزه پارچه های نفیس ایرانی و اقامتگاه پژوهشگران و دانشجویان در حال راه اندازی است. این آرزو بدون حمایت و کمک های دولتی گرچه بسیار بزرگ است ولی به حکم آرزو بر جوانان عیب نیست برای تحقق آن قدم در این راه نهاده ایم. در همین محله خانه های با ارزش دیگری نیز وجود دارد که آرزومندانی دیگر می طلبد تا با خرید و احیای هر کدام از آنها به عنوان خانه شخصی و یا توریستی (رستوران، اقامتگاه، گالری، آتلیه هنری و ... ) قدمی برای نجات معماری و هنر در حال انقراض این ملک بر دارند.
محبوب ترین امکانات
 • اینترنت بیسیم رایگان در اتاقها
 • اینترنت بیسیم رایگان در لابی
 • پارکینگ
 • خشکشویی
 • رستوران
امکانات هتل
امکانات هتل
 • پارکینگ
 • خشکشویی
 • رستوران
 • سشوار
 • صندوق امانات
 • فروشگاه
 • کافی شاپ
 • کافی شاپ فضای باز
امکانات ورزشی و تفریحی
خدمات اینترنت
 • اینترنت بیسیم رایگان در اتاقها
 • اینترنت بیسیم رایگان در لابی
نظرات
نظر شما در پاسخ به نظر کاربر علی ارسال خواهد شد
۰ دیدگاه